Excelový program na učení slovní zásoby


V této části blogu bych vám chtěl představit jednoduchý a přehledný excelový prográmek na učení slovní zásoby z nejpoužívanějších učebnic angličtiny. Můžete jej využívat zcela zdarma a bez jakékoli registrace. Stačí si stáhnout soubor se slovní zásobou z vámi zvolené učebnice.

V minulosti jsem se pokoušel najít nějaký účelný program, který by mi usnadnil a zpestřil učení slovní zásoby. Testoval jsem i demoverze různých placených programů, ale postupně jsem zjišťoval, že mým potřebám příliš nevyhovují. Rozhodl jsem se proto vytvořit svůj vlastní, jehož hlavními zbraněmi by byly jednoduchost a přehlednost.

Pokud máte alespoň základní znalosti práce v Excelu, neměli byste mít s ovládáním žádné problémy. Velkou výhodou je to, že budete mít slovní zásobu pěkně pohromadě. Můžete si zvolit ze dvou zobrazení: buď se můžeme slovíčka učit, nebo se pustit do zkoušení. Pracovní prostředí si navíc můžeme do značné míry přizpůsobit podle svých vlastních představ.

Nejprve se pokusím ukázat, jak se s prográmkem pracuje, na vzorovém excelovém souboru se slovní zásobou z učebnice New Headway Beginner. Můžete si jej stáhnout zde:


Zvolíte si, do které složky chcete soubor uložit, a po stažení jej velmi jednoduše otevřete v kterékoli verzi Excelu.


Jedná se o sešit se 14 listy, které odpovídají 14 lekcím učebnice New Headway Beginner. Na obrázku vidíme druhý z těchto listů, kde je uvedena slovní zásoba z druhé lekce učebnice. Na obrázku jsou zobrazeny sloupce A, B, C, D a E. Ve sloupci A jsou uvedeny české výrazy, ve sloupci B anglický překlad. Sloupec D je prozatím prázdný a ve sloupečku E se nacházejí symboly "?".

Trochu se musíme zastavit u sloupečku C. Jak si můžete všimnout, nachází se v něm prozatím pouze několik málo slovních vazeb. Tento prostor můžete využívat podle svých vlastních potřeb: můžete si do něj vpisovat orientační výslovnost anglických slovíček, můžete si zde zapisovat slovní vazby s těmito slovy nebo třeba synonyma. Záleží zcela na vás, jakým způsobem jej využijete.

Nejprve se pokusíme slovní zásobu ve sloupečcích A, B a C prosvištět – anebo ještě lépe zafixovat. Ve chvíli, kdy se nám bude znát, že již alespoň něco málo umíme, si můžeme skrýt sloupečky B+C a pustit se do zkoušení.

Jak je vidět na obrázku výše, provedeme to tak, že klikneme na záhlaví sloupců B a C levým tlačítkem myši (budeme přitom držet stisknutou klávesu CTRL, aby se nám označily oba dva sloupce – měly by zmodrat), poté klikneme na záhlaví těchto sloupců pro změnu pravým tlačítkem myši a ze zobrazené nabídky vybereme "Skrýt". Sloupce na obrazovce se tím posunou, takže nyní máme zobrazeny sloupce A, D, E, F a G.

Do sloupce D se nyní budeme snažit vpisovat anglické překlady českých výrazů ve sloupci A. Po napsání anglického výrazu stiskneme ENTER.

Jak už to v životě chodí, někdy se trefíme…a někdy ne…Ve sloupci E, kde byl dosud symbol „?“, se nám ukáže buď světlý, nebo tmavý smajlík. Pokud odpovíme špatně, ukáže se nám zároveň ve sloupci F správný anglický výraz, který bude červeně zvýrazněný.

Ať už odpovíme správně nebo špatně, objeví se nám zároveň ve sloupci G výrazy, které jsme měli zadané ve sloupci C. Objeví se nám zde tedy např. výslovnost, různé slovní vazby nebo synonyma. Záleží na tom, co jsme si do sloupce C zadali…


A to je vlastně téměř vše, co je třeba pro ovládání prográmku znát.  

Pokud budeme chtít opětovně zobrazit sloupce B+C (abychom si mohli slovní zásobu prohlédnout vcelku a případně doplnit či opravit některé výrazy), uděláme to tak, že si označíme sloupce A+D+E levým tlačítkem myši(držíme přitom klávesu CTRL, aby se označily všechny tři sloupce – měly by zmodrat), poté klikneme na jejich záhlaví pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolíme "Zobrazit" (viz obrázek níže).


Může být také výhodné používat zobrazení na celou obrazovku, aby nás při učení nerušily horní panely nástrojů a pásy karet. Provedeme to jednoduše tak, že zvolíme nabídku „Zobrazení“ a poté vybereme kartu „Celá obrazovka“. Zpět si zobrazíme panely nástrojů klávesou ESC.

Pokud nám nebude vyhovovat šířka sloupců, můžete ji samozřejmě rovněž upravit – jednoduše sloupečky posuneme myší.

Excelové soubory se slovíčky si můžete stáhnout zde

Pokud budete mít nějaké dotazy či připomínky, rád se na ně pokusím odpovědět. Můžete je vložit do komentářů pod tímto článkem. Přeji vám hodně radosti z nově osvojené slovní zásoby!


2 komentáře:

  1. Moc hezký a užitečný. Jen mi tam chybí alespoň informativní sloupec s výslovností.

    OdpovědětVymazat
  2. Sloupec pro výslovnost je v excelových souborech k dispozici (jedná se i sloupec C). Bylo by pro mě ale hodně časově náročné, kdybych ji tam měl sám zapisovat. Pokud budete chtít, můžete si ji tam zapsat pro svoji vlastní potřebu: buď orientačně normálními písmeny abecedy, nebo přímo znaky IPA (viz článek Jak zapisovat výslovnost ve Wordu a na internetu).

    OdpovědětVymazat