Učíme se anglicky na YouTube


Na YouTube najdeme spoutu videí, které nám umožní přijít do kontaktu s mluvenou angličtinou. Mohou nám tak do značné míry nahradit návštěvu jazykových kurzů vedených rodilým mluvčím. V tomto článku bych vám chtěl pomoci s orientací v záplavě různých výukových videí, která na YouTube naleznete.

Zaměříme se především na videa opatřená anglickými titulky, které nabízejí věrný přepis mluveného slova. Je totiž velmi praktické, pokud máme k dispozici zároveň mluvenou podobu i textový přepis. Často se lze setkat s tím, že čeští studenti lépe rozumějí psané podobě angličtiny – v tomto případě mohou titulky pomoci v orientaci v její mluvené podobě (ve výslovnosti, přízvucích, rytmu řeči).

Jedná se tedy vlastně o vynikající způsob, jak se učit obojí zároveň – jak výslovnost (pronunciation), tak psanou podobu jazyka (spelling). V tomto směru nemohou konkurovat ani jazykové kurzy s rodilým mluvčím. Navíc je vše zcela zdarma!

Výuková videa, kterým se budeme věnovat, jsou přidávána různými uživateli YouTube. Každý z těchto uživatelů umisťuje svoje videa na svůj vlastní kanál. Myslím, že může být velmi prospěšné, pokud si na YouTube zřídíte vlastní účet – pak totiž budete mít možnost přihlásit se k odběru vámi zvolených kanálů. Kdykoli na něj přidá jeho vlastník nové video, bude se vám ukazovat v přehledu vámi odebíraných videí. Také se vám poté nestane, že byste název vašeho oblíbeného kanálu zapomněli.

Pro přihlášení k odběru kanálu stačí jednoduše kliknout na tlačítko "Odběr"


V tomto přehledu si představíme kanály uživatelů yttjd, podEnglish,  sozoexchange, thedailyenglishshow, JenniferESL, askmisterduncan a duncaninchina. Každý z nich nabízí trochu odlišnou úroveň angličtiny, a pokusíme se je proto (pokud to bude možné) seřadit podle stupně obtížnosti.Pro začátečníky je určen kanál uživatele yttdj. Naleznete zde téměř 400 krátkých videí (trvajících zhruba 1-2 minuty), ve kterých americký mluvčí představuje různé předměty běžné potřeby. Videa jsou velmi názorná, mohou ale možná po čase začít působit trochu jednotvárně.
Kanál podEnglish, jehož autorem je jazyková škola EF & Englishtown, je určený pro studenty všech úrovní angličtiny: začátečníky, středně pokročilé i pokročilé. Ve zhruba 5minutových videích jsou představena základní témata z každodenního života. Videa jsou velmi pestrá a mají dobrou úroveň. Je ovšem třeba vyhledat si videa vaší úrovně pokročilosti. Velkou nevýhodou je to, že u nich chybí titulky či textový přepis.


Kanál sozoexchange je zaměřený především na výslovnost, určený je pro středně a výše pokročilé. Naleznete zde několik stovek minutových videí, z nichž každé je věnované jednomu anglickému slovíčku: je vysvětlen jeho význam a poté je nabídnuta jeho anglická výslovnost. Může tedy velmi dobře posloužit pro rozšíření vaší slovní zásoby.


Dalším kanálem určeným pro středně a více pokročilé studenty je thedailyenglishshow. Ve videích vystupuje Sarah z Nového Zélandu a – jak napovídá název kanálu – jsou nová videa přidávána každý den. Jejich délka je cca 5 minut. Součástí videí sice nejsou titulky, na webových stránkách http://thedailyenglishshow.blogspot.com jsou však k dispozici jejich textové přepisy, které si můžete číst během sledování videí (v současnosti najdete textové přepisy u videí z listopadu 2010 a starších). V r. 2011 je chystán seriál videí z cest po Novém Zélandu.


Nakonec si necháme dva asi nejkvalitnější výukové kanály. Pravděpodobně nejaktivnějším ze všech přispěvatelů je Američanka Jennifer Lebedev, s jejímiž videi se setkáte na kanálu JenniferESL. Po kliknutí na tlačítko „seznam videí“ se vám videa roztřídí do několika různých kategorií (English Mini Lessons, Basic English Grammar, Pronunciation, Advanced English, Vocabulary, Slang, Common Mistakes). Jak je tedy vidět, je tento kanál zaměřený velice komplexně a vhodná témata zde naleznou studenti všech úrovní pokročilosti. Jennifer je velice trpělivou učitelkou s příjemnou výslovností. Nová videa, opatřená titulky, zde naleznete každý týden.


Na samotný závěr zmíníme britský kanál duncaninchina + askmisterduncan, jehož autorem je Angličan Duncan. První z nich je věnován různým tématům z každodenního života – v současnosti zde naleznete zhruba 60 videí. Novější videa jsou delší (zhruba 20minutová) a nabízejí velmi vysokou obrazovou kvalitu. Videa jsou přehledně uspořádaná a opatřená titulky. Nová videa jsou přidávána zhruba dvakrát měsíčně, cílovou skupinou jsou středně pokročilí studenti angličtiny. Ve videích na druhém kanálu reaguje Duncan na dotazy svých diváků. Pokud je pro vás důležité zvládnutí britské výslovnosti, pak se bude pravděpodobně jednat o nejlepší volbu. Spolu s kanálem JenniferESL se jedná o vůbec nejsledovanější z výukových kanálů na YouTube (cca 20 miliónů shlédnutí).


Nabídka bezplatných výukových videí je tedy poměrně široká a pestrá. Většinou se v nich setkáte s americkými mluvčími, pouze poslední z představených kanálů je britský. Kanály jsou většinou provozovány jednotlivci, a ve videích se proto objevují stále stejné osoby – pokud by to na vás po čase začalo působit jednotvárně, můžete se samozřejmě přihlásit k odběru několika kanálů současně. Každá osoba má trochu jiný rytmus řeči a barvu hlasu, a je proto jistě vhodné přijít takto do kontaktu s několika různými mluvčími.

Doplněno 13.6. 2011


Nedávno jsem narazil na další kvalitní výukové kanály zaměřené na britskou angličtinu: Linguaspectrum a DailyDoseOfEnglish. Jsou určené pro středně a více pokročilé studenty a jejich autorem je kvalifikovaný učitel angličtiny Richard, v současnosti žijící ve Španělsku. Videa mají vysokou informační hodnotu a po stránce grafického zpracování zřejmě předčí všechny dříve představené kanály. V prvním ze zmiňovaných kanálů se setkáte s lekcemi angličtiny seřazenými do různých tematických okruhů: A British Christmas, Aesop's Fables, Astrology, Confusing Words, English Jokes, English Rules, Grammar, Idioms, Love & Marriage, One Minute English, Phonetics, Photo Explorers, Secret Recipes, Vocabulary, Watch & Listen, Word of the Week, Interesting. Jak je tedy vidět, najdete zde spoustu materiálů, které vám mohou zpříjemnit učení angličtiny a usnadnit přípravu na britské zkoušky. Druhý z kanálů je pak věnován odpovědím na dotazy, které Richardovi položili diváci jeho videí, většinou se jedná o krátká videa zaměřená na nějaký konkrétní jev. Richardovým výukovým videím a jeho webovým stránkám Linguaspectrum bych chtěl někdy příště věnovat samostatný článek.

3 komentáře: